טיפול באקותרפיה
והנחיית קבוצות

אקותרפיה הינה שיטת טיפול המלווה תהליכי ריפוי וחוקרת את מערכת היחסים של האדם והטבע במעגלי החיים השונים. בטבע קיימים כוחות השותפים לתהליכי ריפוי אישיים וקהילתיים.
ההחלמה קשורה לחידוש האמון של האדם בטבע ומציאה מחדש של המקום שלנו במארג החיים הטיבעי.
טיפול בטבע הוא תהליך תרפוייטי וחוויתי המזמין את המטופל לתהליך התבוננות בעצמו ובסביבתו, תוך זיהוי יכולות רגשיות קיימות וחסרות, חיזוק הביטחון העצמי, שיפור הויסות הרגשי, פיתוח הכישורים החברתיים, הפחתת פחדים, הגברת האמון באחר ועוד.

קצת עליי

בן 44, בזוגיות וסבא לארבל. מטפל ומנחה סדנאות בטבע תרפיה, מנחה ומוביל קבוצות ומעגלי שייכות.
בעל תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, מדריך טיולים, מנחה סדנאות לילדים, נוער ואוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בחיבור אדם לטבע דרך מיומנויות של כישורי חיים.

מעגל החיים בטבע ממשיך תמיד: השמש תמיד תזרח ,הגשם ירד בזמנו והפרחים יפרחו בעונתם. המשכיות זו הינה הבסיס לתקווה ושינוי תמידי הוא הקבוע היחידי בחיינו. לעיתים אנו מתנגדים לשינוי ובמפגשים אני מציע לראות את הרפואה והתיקווה שיש במעגל החיים.

אני מזמין לצאת איתי למסע שיתחיל במפגש בקליניקה בבית וימשיך במפגשים בטבע. על מחצלת נשב יחד נדבר, ננשום ונחלום. היציאה לטבע משנה דברים , מחברת מחדש כוחות שבנו ומשם צומחות תובנות חדשות ודרכים שלא הכרנו נגלות לפנינו. נזכר בשפות נשכחות ונמציא חדשות… זו הזמנה עבור כולנו לחזור אל מקומנו הטבעי במעגל הגדול של החיים. לחזור הביתה.

מה זה טבע מטפל?

בנוסף לתהליכים אישיים
אני מציע גם:

הנחיית קבוצות

בקבוצה ניצור יחד מרחב בטוח ומוגן בו נרגיש בנוח להקשיב לאחר ולהישמע. ביחד נגלה עוד על הקשר שלנו עם הטבע והסביבה דרך מעגלי שיח, מפגש עצמאי עם הטבע, דמיון מודרך, עבודת גוף וקול, ויצירה בעזרת החומרים שישנם בטבע.
לעיתים נשלב פעילויות חוויתיות להטמעת התהליך הטיפולי.

עבודה תהליכית עם נוער

המסכים שנכנסו לחיינו במאה ה-21 הביאו לריחוק חברתי, ירידה באמפטיה הנדרשת לקשר בין אישי והביאה לסף ריגוש גבוהה כדי להניע לפעולה.
הטבע מאפשר את הניתוק הבריא מהמסכים, חיבור למרחב הטבעי מאפשר התבוננות על הרגלים קיימים ויצירת הרגלים והכרות עם העצמי.
העבודה נעשית בקבוצות או במפגשים פרטניים על פי הצורך.
העבודה הקבוצתית מאפשרת למידת מיומנויות עבודת צוות, לקיחת אחריות אישית וחברתית וכל זאת דרך יצירת שבטיות קבוצתית, אתגרים בהדלקת אש, בישול בשטח , מעגלי שיח, פעילויות ODT, יצירה ועוד.
אחת למספר חודשים מתגבשת קבוצת "מסע בטבע", בו אנו מגבשים יחד את עקרונות ותוכן המסע ויוצאים כקבוצה לתהליך אישי וחברתי ומגבש, מלמד ומעורר שינוי חיובי בכל משתתף.

ליצירת קשר עם ראם סבג-טבע מטפל

גישה טיפולית

אקותרפיה הינה גישה טיפולית ההולכת ומתרחבת, וצוברת תאוצה וביקוש רב בתחום הטיפול. התרחבות והתפתחות זו נובעת מתוך תהליך הלמידה האנושי של בני האדם החיים בדרך ובקצב של התרבות המערבית. תהליך למידה זה הביא את ההבנה כי חלק מרכזי ממקורות הקושי של האדם המודרני טמונים בריחוק ההולך וגובר שלו מהטבע, מחיבור למעגל גדול יותר, מתנועת החיים ומהפעימה העתיקה של כדור הארץ. מכיוון שכך, אנו שוכחים שאחת האיכויות הבסיסיות והמשמעותיות הקיימות בטבע היא שכולנו נוצרנו מתוכו וה- DNA שלו מצוי בכל תא ותא בגופינו, רוחנו ונשמתנו.
הטיפול באקותרפיה מעצים את תחושת המוגנות והביטחון שלנו בעצמינו ובתהליך הטיפולי, הוא חושף ומחזק את הקשר לגוף, למשפחה, לקהילה, לחלומות, לעולמנו הפנימי, לצמחים, לחיות, לאדמה, לאוויר ולאש – לכוח החיים .
הגישה הטיפולית של האקותרפיה מאפשרת התמקדות בריפוי העמוק של תחושת הבית (ECO) שלנו בעולם ומאפשרת לנו להתבונן ולחדש את כל אותם קשרים נשכחים.
התהליך מאפשר לנו להתבונן באופן אקולוגי- הוליסטי על נפש האדם מתוך ההבנה כי אנו חלק ממארג שלם של חיים התלויים זה בזה ומתוך כך להדריך את הלב חזרה הביתה. האקותרפיה רואה את חייו של האדם כמסע ומשלבת שפות וכלים טיפוליים שונים על מנת לתמוך בו במסע זה.

כמה זמן נמשך טיפול בטבע?

בדומה למיומנויות אחרות שאנו מעוניינים לרכוש ולהטמיע, נדרש זמן להפנמה וביסוס של השפה הרגשית החדשה.
משך התהליך מושפע מגורמים שונים אך לרוב אורך כ 10-12 מפגשים בהתאם להתפתחות התהליך והצורך של המטופל.
לרוב ניתן להבחין בשיפור מסוים כעבור מספר שבועות, אך כמו עם מיומנויות אחרות, לרוב כדאי להעריך התקדמות בפרקי זמן של מספר חודשים.

שיטת הטיפול בטבע מסקרנת אותך אך לא ברור לך האם זה ה"טיפול בשבילך"?

כמאמר חכמינו "אין חכם כבעל ניסיון".
כמו בכל סוג של טיפול, חשובה ההתאמה לשיטה, למטפל, למקצב העבודה הטיפולית, לסטינג ולכן המלצתי היא להתנסות. בכל שלב ניתן להחליט על הפסקה או המשך, על התאמת הקצב ודיוק הצרכים ומתוך כך לייצר את המרחב הטיפולי המקדם והנכון לכל מטופל.

ליצירת קשר עם ראם סבג-טבע מטפל